trawnik2Na trawnik możemy wybrać darń przynajmniej w kilku typach od uniwersalnych po specjalistyczne.

Czytaj więcej: Materiał na trawnik

trawAby mieć piękny trawnik musimy go nie tylko podlewać i nawozić, ale też kosić.

Czytaj więcej: Koszenie trawnika

trawnikPominę tu wybór nasion i zostawię to na inny artykuł. Otóż, gdy już mamy wybrane nasiona to musimy z działki usunąć chwasty. Można to zrobić ręcznie, ale jest to bardzo ciężka praca i nie raz po prostu niemożliwa. Najciężej pozbyć się chwastów wieloletnich, które odrastają z korzenia. Dlatego warto przed siewem traw użyć herbicyd totalny, jakim jest na przykład ROUNDUP.

Czytaj więcej: Trawinki – od czego zacząć

Jeśli damy im się rozwinąć to mogą one przejąć władzę w naszym ogrodzie i wyniszczyć dużo bardziej delikatne rośliny ozdobne. Dlatego walkę z chwastami rozpoczynamy już podczas zakładania ogrodu. Z ziemi usuwamy nawet najmniejsze kawałki korzeni. Szczególnie chwastów wieloletnich. Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon. Chwasty w warzywniku zasługują na nasza większa uwagę i częstsze usuwanie. Najlepiej je usuwać gdy maja nie więcej jak kilka centymetrów wysokości. W tym stadium ich korzenie są rozgałęzione więc łatwo je usuniemy bez uszkadzania innych roślin. Ważne jest by usunąć jak najwięcej chwastów przed kwitnieniem bo potem się rozsieją po całym ogrodzie. ?Jeśli nie mamy ich za dużo i są niewielkie to najskuteczniej jest je wyrywać ręcznie. Możemy tez użyć motyki. W walce z chwastami przydatna jest też specjalna włóknina która nie przepuszcza światła. Możemy tez w tym celu zastosować korę.

Mamy początek wiosny, to doskonały moment by zadbać o nasz trawnik. To, kiedy zaczniemy pielęgnację zależy teraz w głównej mierze od pogody. Do prac możemy przystąpić, gdy gleba nie jest przemarznięta i gdy temperatura nocą nie spada poniżej -5 stopni. Jeśli jesienią nie skosiliśmy nisko trawnika to od tego powinniśmy zacząć, kosimy nisko trawę i dokładnie zbieramy liście. Im niżej nam się uda ja skosić tym lepiej. Kolejny zabieg to tak zwana wertykulacja. Jest top jeden z najważniejszych zabiegów, bardzo często niewykonywany u mniej doświadczonych. Zabieg ten to nic innego jak nacięcie darni, które pozwoli na usunięcie tak zwanego filcu. Czyli martwych ździebeł traw. Najlepiej wyposażyć się w specjalne narzędzie do tego typu prac. Potem dokładnie grabimy. Kolejny etap to tak zwane dosiewanie. W miejscach gdzie darń znikła lub tam gdzie rozwinęła się pleśń dosiewamy używając do tego specjalnych nasion. W miejscu tym wcześniej trzeb wzruszyć ziemię. Kolejny etap to nawożenie. Potrzebny będzie nam do tego nawóz wieloskładnikowy z dużą zawartością azotu. Jeśli coś z twoim trawnikiem jest nie tak to przyczyną często powtarzająca się jest wysianie mieszanki traw, które nie są przeznaczone na nasz klimat. Łagodne zimy sprzyja kretom, kretowiska należy ubić jak najmocniej.

Jesień i koniec lata to ostatni moment na założenie trawnika. Podłoże już tak szybko nie wysycha jak w pełni lata a mimo tego jest dość ciepło. Trawę siać należy do końca września chyba, że zdecydujemy się na trawę w rolce to możemy rozkładać ją nawet w listopadzie. Zarówno pod jeden rodzaj, jaka i pod drugi musimy przygotować odpowiednio podłoże, jeśli ziemia jest urodzajna to wystarczy, że ją przekopiemy, jeśli nie to musimy zasilić ją nawozem.

Czytaj więcej: Zakładamy trawnik jesienią